Kırmızı Meyvelerin Faydaları

 

Sizler için harika yemek tariflerimizin yanında mutfakta çok işinize yarayacak pratik mutfak bilgileri de sunuyoruz. Ayrıca sağlıklı beslenme bunun için de size sunacağımız sağlıklı besinlerle ilgili bilgilerin çok işinize yarayacağını düşünüyoruz. Sağlıklı beslenmenin sağlıklı gıdalarla olabileceğini bildiğimiz için bu sayfamız da sizlere kırmızı meyveler hakkında bilgiler sunduk. Bu sayfamızda mucize yiyecekler kırmızı meyveler hakkında genişçe bilgiler yer almakta. Kırmızı meyveler hangileridir? Kırmızı meyvelerin faydaları nelerdir? Kırmızı meyveler kansere iyi gelir mi? ya da hangi kırmızı meyveler kansere iyi gelir? Hangi kırmızı meyveler antioksidan içerir? Antioksidan sağlığımız açısından niçin önemlidir? gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

 

 

  • Faydaları saymakla bitmeyecek kırmızı meyveler çilek, böğürtlen, ahududu ve yabanmersini gibi meyvelerdir. Antioksidan zengini bu lezzetli meyvelerin faydalarını okuyunca beslenme listenizden eksik etmek istemeyeceksiniz. İşte kırmızı meyvelerin merak edilen fayları…

kirmizi-meyveler-5

  • Bu meyvelerin tümü antioksidan yönünden zengindir. Vücudu daha sağlıklı yapan cildi de güzelleştiren bu antioksidanlar, hastalıklara savaş açar. Tüm detoks içeceklerinde bu sebeple kırmızı meyvelere yer verilir.

Berries jam in glass jar on table, close-up

  • Kırmızı meyveler kalori yönünden diğer meyvelerden daha sağlıklıdır çünkü kalorisi daha düşüktür. Yarısından fazlası sudan oluşan bu lezzetli meyveler, sağlıklı bir ara öğün atıştırmalığı olabilir. Örneğin, orta boy bir çilekte yaklaşık olarak 5 kalori bulunur. 1 kahve fincanı yabanmersini ise 80 kaloridir.

kırmızı-meyveler-7

  • Kırmızı meyvelerin büyük bölümü sudur bu da yaklaşık %85’e tekabül eder. Su dışında kalan bölümleri ise liftir. Sağlıklı bir diyetin olmazı lifli yiyecekler, uzun süre tokluk sağlayarak, aşırı yeme isteğini önler.

glass of pomegranate  juice with fresh fruits

  • Yaşlanma karşıtı olan kırmızı meyveler beynimizi de korur Alzheimer’ı önler. Yapılan araştırmalarda kırmızı meyvelerin içerisinde bulunan polifonilerin, Alzheimer’a neden olan toksinlerin iyileşmesinde yardımcı olduğu ortaya çıkarıldı.

kirmizi-meyveler-6

 

  • Kanser önleyici özellikleri olan kırmızı meyveler yani yabanmersini, ahududu gibi kırmızı meyveler, içerdikleri flavonoidler sayesinde kansere savaş açar. Yapılan araştırmalarda kırmızı meyvelerin içerisnde bulunana flavonoidlerin özellikle kolon kanserini önlediğini ortaya koyuyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir