Kırmızı Et Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Et Türleri ve Özellikleri

Pratik mutfak bilgileri vermeye devam ediyoruz. Türk milleti olarak soframızdan hiç eksik etmediğimiz kırmızı etin türlerini ve özelliklerini bu sayfada sizler için hazırladık.

Kıvırcık eti

Koyun etleri arasında en makbul kabul edilen ettir. Kıvırcık da kendi arasında karnabat ve kıvırcık merinos olmak üzere ikiye ayrılır. Karnabatın eti pembe ve çok lezzetlidir. Merinosun eti ise esmerdir ve hafifçe kokar. Merinosun lezzetli bir et olduğu söylenemez. Kıvırcıkları diğer cinslerden ayırt edebilmek için kuyruğuna bakmalısınız. Bu hayvanların kuyrukları ince ve uzundur.

Dağlıç eti

Koyun etleri arasında kıvırcık etinden sonra en çok tercih edilen ettir. Dağlıçlar beyaz ve kara olmak üzere ikiye ayrılırlar. Beyaz dağlıçların arasında bazen karnabatları aratmayacak kadar lezzetli olanları vardır. Kara dağlıçların eti hafif kokulu ve lezzetsizdir. Bu yüzden beyaz dağlıçlar kadar tercih edilmezler. Beyaz ve kara dağlıçları birbirinden ayırt edebilmek için kuyruklarına bakmanız gerekir. Beyaz dağlıçların kuyruklarının üstleri geniştir. Kara dağlıçların ise, beyazlara göre kuyruklarının üstleri daha ensizdir.

Karaman eti

Koyun etleri arasında üçüncü sırada yer alır. Beyaz ve kızıl karaman olmak üzere ikiye ayrılırlar. Beyaz karaman eti az, çok beyaz dağlıça yakındır. Kara dağlıçtan çok daha lezzetlidir. Karaman etlerini sıralayacak olursak, kızıl karaman eti en son sırada yer alır. Bu türü kuyruklarıyla olduğu gibi cüsselerine bakarak da ayırt edebilirsiniz. Beyaz karamanın kuyruğu, beyaz dağlıça göre biraz daha büyüktür. Cüsse olarak da normal koyun büyüklüğündedirler. Kızıl karamanların kuyruğunun üstünde ikinci bir yumru vardır. Boyutları olarak danalarla kıyaslanabilecek büyüklüktedirler.

Kuzu eti

Kuzu etleri süt kuzusu ve koyunlaşmış kuzu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Süt kuzuları genelde dört – dokuz kilo arası gelirler. Ocak ayının başı gibi doğup, mart ayı gibi yenilirler. Koyunlaşmış kuzular ise; 10 – 15 kilo arası gelirler. Bu kuzular, mayıs ayı gibi doğup, kasım ayında kasaplardaki yerlerini alırlar. Kuzularda erkeklik, dişilik önemli değildir. Etleri oldukça yağlı ve lezzetlidir.

Sığır (inek, öküz ) eti

Bu etler Trakya ve Erzurum yöresi olmak üzere ikiye ayrılırlar. Trakya yöresine ait etler, Erzurum yöresine göre daha yağsız fakat daha lezzetlidir. Trakya yöresinin etleri pembemsi, yağları ise, limon renginden biraz daha açık sarı renktedir. Erzurum yöresinin etleri ise, karaya çalan esmerlikte, yağlarıysa, koyu sarı renktedir. Hangi yöreye ait olursa olsun, inek eti her zaman öküz etinden daha lezzetlidir.

Manda eti

Dişi mandaların etleri erkek mandaların etlerinden daha lezzetlidir. Dişi mandaların etleri dana etini andırır. Erkek mandaların etleri ise, sığır etine benzer. Sığır etinden daha siyah, sert ve lezzetsizdir. Sığır ve manda etini birbirinden ayırmak için yağlarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Sığır etinin yağları sarı, manda etinin yağları ise, koyun eti gibi bembeyazdır.

Dana eti

İnek ve öküzün üç aylık olanlarına süt danası, üç aylık manda yavrularına süt malağı, iki yaşına kadar olanlarına büyük dana ya da malak denir. Dana ve malakların etleri pembe ve yağlıdır. Etleri esmerleşmiş danalar pek tercih edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir